Don Antonio Pastasås alla Vodka 500g
UTGÅTT
Beskrivning
Don Antonio Pastasås alla Vodka är perfekt för en snabb pastamåltid mitt i veckan med en twist. En skvätt vodka ger den rika och krämiga tomatsåsen en unik smak. En liten mängd vodka framhäver annars dolda smaker i tomatsåsen och förstärker de peppriga, örtiga tonerna.
Don Antonio såser tillverkas i Abruzzo-regionen i östra Italien. Familjeföretaget använder färska, lokala råvaror och traditionella familjerecept för att skapa sin serie av såser som är fyllda med smakerna från Italien.
Innan användning, häll innehållet från flaskan i en liten kastrull. Värm försiktigt i ungefär 6 minuter, rör om då och då, tills det är genomvärmt.
Förvaras i kylskåp efter öppnande och konsumeras inom 3-4 dagar.
(Tomatmassa och körsbärstomatpuré) 80%, GRÄDDE från MJÖLK, extra jungfruolivolja, lök, vodka 2%, morötter, basilika, havssalt, SELLERI, vitlök, peppar, surhetsreglerande medel: citronsyra. Innehåller ALKOHOL. Pastöriserad.
Tomatens ursprung: Italien.
Näringsdeklaration per 100g
Energi 479 kJ / 116 kcal
Fett 10,5g
- varav mättat fett 5,4g
Kolhydrater 4,9g
- varav sockerarter 2,9g
Kostfiber 1,9g
Protein 1,4g
Salt 0,8g
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för oss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
Inget här nu

till i din varukorg.