Rigoni di Asiago Hasselnötskräm Nutty Nocciolata 250g
UTGÅTT
För automatisk leverans av den här produkten välj intervall nedan och tryck på köpknappen. Du får varan levererad omgående och sedan samma datum varje period tills du väljer att avsluta prenumerationen. Läs mer om prenumerationer.
Beskrivning
Nocciolata Nutty är en ekologisk nötcreme som innehåller 30% hasselnötter. Konsistensen är härligt krämig och smaken är fyllig av hasselnöt och mjölk. Hasselnötterna som används är Tonda Romana-nötter vilka ger cremen en fin nötsmak som förstärks av bourbonvanlijextrakt. Passar perfekt på nyrostat bröd, på nygräddad pizza eller pinsa toppad med bär och nötter eller på pannkakor och våfflor.
HASSELNÖTSpasta* 30%, rörsocker*, skumMJÖLKspulver*, solrosolja*, kakaosmör*, emulgeringsmedel: SOJAlecitin/emulgator (SOJAlecithin*); vaniljextrakt*. *Ekologisk. Kan innehålla spår av andra NÖTTER (MANDEL, VALNÖTTER, PISTASCHMANDLAR).
Innehåller: Mjölk, Nötter, Sojabönor.
Innehåller inte palmolja. Glutenfri.
Näringsinformation per 100 g
Energi 545 kcal, 2272 kJ
Fett 33 g
Varav mättat fett 4.6 g
Kolhydrat 46 g
Varav sockerarter 43 g
Protein 14.5 g
Salt 0.19 g
Fiber 2.8 g
Produktomdömen och recensioner är viktiga verktyg för oss i syfte att informera och inspirera våra kunder.
Vårt huvudfokus är att ha transparenta och relevanta recensioner om vårt produktsortiment.
Läs mer i vår recensionspolicy.
Inget här nu
Sylt & Marmelad > Spreads
Överkänslighet & Allergi > Fritt från Gluten

till i din varukorg.